Batak Nasıl Oynanır?

6 sene önce Beyaz tarafından yazılmıştır.-329.589 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Öncelikle batak nedir nasıl oynanır bunu anlatalım ardından batak çeşitlerini ve nasıl oynandığı konusunda bir yazı yazalım :)

(Konuyu biraz yerel ağızdan yazıyorum k.bakmayın :D )

Batak genellikle gençlerin oynadığı (orta yaşlı kesim bu oyunları aşmıştır artık) üniversite hayatında meşhur bir oyundur..Yani bir öğrenci şehrinin dışında cemaat haricinde bir yerde kalıyorsa öğrendiği ilk şeylerden birisidir batak :)

52 Kağıdı dediğimiz bildiğiniz oyun kağıtlarıyla oynanır..3 Farklı bilinen batak çeşidi vardır..Bunlar gömmeli,koz maça,eşli ve düz batakdır..Bunun haricinde birkaç farklı şekilde (rus batağı vs) batak çeşitleri olsa da bilinen türleri bunlardır..

Öncelikle klasik batakla yani 4 kişinin oynadığı eşsiz batakla başlıyalım..

1.Klasik Batak

Bu oyunda 52 kağıt 4 farklı kişiye 13 kağıt vericek şekilde dağıtılır..Herkes elindeki sayıya göre “ihale” usulü sırayla başlarlar..İlk sıra kağıdı dağıtan kişinin yanındakine aittir..(Kağıt soldan dağıtılmaya başladıysa sağdaki ilk ihaleyi söylemek zorundadır) Buna halk arasında “götçü” de denir :) Eğer eli iyiyse ihaleye girer..Ve (bizde ihale 5 ten başlıyor ama diğer illerde değişebilir) en az 6 yla ihale başlar..Eğer 6 veya üstü diyen olmazsa ihale 5 le götçüye kalır..

İhaleyi alan kişi elindeki en çok kağıda göre (En çok alırına göre) ve yan kağıtlardan (örneğin As,papaz gibisinden) kağıtlara göre ihaleye girer..

Oyun sonunda girdiği ihaleyi alamazsa batar..Yüksek alırsa (bazı yörelerde tam sayısını tutturmak gerekiyor ama normal batakda ihaledeki söylediğinden fazlasını alması karına diye biliyorum) yaz-boz da toplanır ve oyun sonunda en yüksek sayıya ulaşan kazanır.

Eğer söylediği sayıyı alamazsa eksi olarak hanesine yazılır..

Genellikle oyun 51 ve 10 fazlası şekilde oyunun ilk başında yaz-boz dediğimiz kağıdın üstüne yazılır..51-71-101 Şeklinde..Bu sayılardan birine ilk ulaşan oyunu kazanır..

2.Eşli Batak

Eşli batak ise normal bataktan farkı masadaki karşı oturan kişiyle beraber oynamanızdır..Kağıtta iki hane yazılır..Ve karşı karşıya oturan kişilerden kim koz söylerse karşı tarafın eli masaya açılır..İhale iki kişinin ortak aldığı yazıldığı için 7 den açılır..

Yani şöyle örneğin elinizde 5 parça kozunuz var..Karşı tarafta da koz çıkabilme ihtimaline göre 1-2 sayı fazla söyleyebilirsiniz..Sizin alacağınız ve onun alıcağı sayılar toplanacağı için ihalede rahat davranabilirsiniz :) Ama karşı tarafla konuşmanız yasak olduğu için 8-9 arası iyidir :)

Ama eşinize fazla güvenmeyin..Hatta meşhur bir laf vardır halk arasında..Batakta ve yatakta eşin iyi olmadıkça eline mahkumsundur diye :) Eşinizin yüz ifadesinden anlamaya çalışın :)

3.Gömmeli Batak

Gömmeli batak normal batakla aynı mantıktadır fakat 3 kişi oynanır..52 Kağıt 16 şar şekilde 3 farklı kişiye dağıtılır..4 Kağıt ise yere gömülür..İhaleyi söyleyen kişi yere elindeki 4 gereksiz kağıdı gömer ve yerdeki 4 kağıdı alır.Burada iki farklı çeşit vardır..Birisi kanlı batak dediğimiz yerdeki kağıtları ihalecinin görmeden almasıdır..Diğeri ise ihaleci yerdeki kağıtları görüp alır ama yerden gereksiz kağıt gelirse onları gömebilir..Kanlı batakta almak zorundadır..

Gömmeli bataktaki amaç yerden koz gelebilme ihtimali ve elindeki az olan renkleri yere gömüp karşı taraftakilere o renkleri atınca kozlayarak küçük kozların iş yapmasını sağlamaktır..

4.Koz Maça

Bu batak ise normal eşsiz batağın aynısıdır..Sadece koz olarak elinizdeki “maça” dediğimiz siyah ok şeklindeki kağıtlara göre söylenir..Oynamadım fazla ama bir kaç kere oynadık :)

Kağıtlar ve anlamları:

Şimdi resimdeki sırayla anlatmaya başlıyalım..

Yukarıdan aşağıya doğru..İlk siyah renki kağıt sinekdir..İkinci siyah maça,üçüncü kırmızı Kupa ve en alttaki kağıt ise Karo‘dur.

Her kağıttan 13’er tanedir..Ve kağıtların derecesine göre alınır..En büyük kağıt A harfiyle gösterilen (1) yani Asdır..İkincisi ise sağ kısımdan sola doğru azalır..Yani AS-PAPAZ(K)-KIZ(Q)-VALE(J) ve 10-9-8-7-6-5-4-3-2 diye gitmektedir..

Oyunda belirlenen koz rengindeki sıralama haricinde tüm kağıtlardan önemlidir..Örneğin koz’un 2 si diğer renkteki bir kağıdın As’ından daha önemlidir..

—-

Önemli Taktikler

 • Eğer eliniz çok iyiyse ve elinizde aynı renkten çok fazla varsa ihaleyi Koz Sayınız+ Yandan alabilecekleriniz şeklinde arttırın..
 • Oyundaki kağıtları sayarak ve hangi yüksek kağıtların çıktığını hesaplayın..Örneğin bir serinin ası ve papazı çıkmışsa o serinin elinizdeki kızı size bir sayı aldıracaktır..
 • Oyunda sayıları büyütmek zorunda olduğunuz için (yani karşıdaki 10 atmışsa 10dan büyük atmak zorundasınızdır)
 • Kozları ilk elden çıkartmaya çalışın..Örneğin elinizde 5 parça en yüksek koz varsa ilk elden (koz düşmek vs zorunluluğu varsa ilk elden düşemezsiniz (3 çeker AS-PAPAZ-KIZ varsa çekersiniz yinede)) kozları düşürün..Ve sayın..Elinizdeki kalan kozlarla birlikte aldığınız kozları sayın..Bazen kozları çekmenize rağmen karşı kozunuz bir kişide toplanmışsa kozunu bitirene kadar koz çekin :) )
 • İhaleyi devlet ihalesi zannedip uçuşa geçmeyin :) Yoksa hesabı siz ödersiniz.
 • Eğer elinizde yüksek koz yoksa veya papaz-as tarzı şeyler yerine kız-vale varsa 7-8-9 gibi sayıları dürterek karşı tarafların Papazını ve asını düşürerek elinizdeki kağıtların iş yapmasını sağlayın..Bazın atılan bir 3′ e bile yükseltme zorunluluğu olduğundan dolayı As ve papaz gibisinden yüksek sayılar gelebilir.
 • Elinizde o sayıdan yüksek yoksa en düşük sayıyı atın..Eğer o kağıdı alamıyacaksanız elinizdeki o serinin en düşük kağıdını atın.
 • Eğer elinizde as varsa ilk elden çekip diğer kağıtlarınızı riske sokmayın..As -kız- jel-10-7 var diyelim misal..İlk el 7 yi atarsanız karşı taraf 8-9-papaz atmak zorunda kalabilirler..Kağıtlar eşit karıştıysa tabi :)
 • Eğer sağınızdaki ilk kağıdı attıysa ve en son kağıdı siz atıcaksanız elinizdeki en küçük alabileceğiniz kağıtla alın..Misal elinizde As ve Vale varsa ve ikiside alıyorsa valeyle alıp As ınızda iş yapma imkanı bırakın..

Alternatif tavsiyelerinizi veya anlatım hatalarımı vurgulayın :)

Ayrıca bilgisayarda batak oynamak isteyenler için güzel bir oyun adresi veriyim size :) Buyrun :D

Yazar: Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisliği okuyor.PHP-MYSQL,JQUERY,C Programlama dilleri ve Arayüz Tasarımı konusunda iddalı olup Wordpress'in büyük hayranlarından birisi..Ayrıca Aşka,Hayata ve Siyasete dair yazılar yazmakta.
Konuyla ilgili yorumlar
 1. Yatakta ve batakta eşi iyi olmayan eline mahkumdur. :)

 2. Fena lafmış hacım yazıyorum bunu kenara :D

 3. Yarın deneriz bakalım öğrenmiş miyim :)

 4. çoğu kişi yazdıklarını anlamamıştır bile. Anlatmakla olmaz oynamak lazım. Bende bilmiyorum yurda gittik öğretti arkadaşlar sağolsun. :

 5. bu böle yazılanı okumakla olmaz bu iş pratik işi
  ne kadar çok oynarsanız o kadar iyi olursunuz bu tür oyunlarda

 6. gömmeli batak ilgimi çekti :DD

 7. el hesaplamayı falan anlatsaydın daha iyi olurdu

 8. bu kadar çeşidi olduğunu bilmiyodum Rus batağı vs…

 9. Hahahhahahaha çok guzell anlatmissin evlat.. işte budur :)

 10. Batakta Ya Oynıycaksın Ya da Alırlar Seni :)

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 27.908 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.744 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.608 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.094 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.529 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.223 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.774 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.744 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.592 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.223 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.145 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.080 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.112 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.103 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.546 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.949 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.530 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 16.956 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım