Biranın Faydaları Ve Zararları

6 sene önce Beyaz tarafından yazılmıştır.-240.519 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Uzun zamandır kullanmama rağmen bir türlü üstüne bakıp “bunun ne zararı olacak ki deyip” faydalarını göz önünde bulundursam da bira içmek dışında ve alkol oranları dışında pek fazla bilgim yoktu :)

İlk önce kırk yıldır sevgilimizden ayrılsak da,mutlu olsakda veya ne biliyim her türlü içinde “beynimizi” yorucak bir olay olduğu zaman aldığımız o şeyin faydalarıyla başlıyalım..

Tabi birayı aşırıya kaçıp öyle bokunu çıkarmadan içtiğiniz sürece..

Yapılan araştırmalar günün bütün yorgunluğundan sonra bir bardak bira içmenin sağlığınız açısından yararlı olduğunu ortaya koyuyor. İşte size makul ölçülerde içerseniz sağlık getiren biranın 10 yararı…

 • Makul ölçülerde bira tüketmek vücudu mide kanseri ve ülserden koruyor. Mideyi ‘helicobacter pylori’ isimli mikroba karşı savunuyor.
 • Araştırmalar ‘bira göbeği’ tezini çürüttü. Bel bölgesindeki yağlanmayla bira arasında herhangi bir bağlantı yok.
 • Hergün düzenli bir bira bardak bira içenlerde Tip 2 diyabet riski azalıyor.
 • Kötü huylu kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı oluyor ve göğüs kanserine karşı da oldukça etkili bir savaşçı.
 • B6 yönünden oldukça zengin bir içecek olduğu için kalbiniz açısından da yararlı bir içecek. Kalp krizi riskini azaltarak kanınızın daha akışkan olmasını sağlıyor.
 • Finlandiya’da yapılan bir araştırma hergün düzenli içilen biranın böbrek taşı oluşma olasılığını yüzde 40 azalttığını ortaya koydu.
 • Kolesterolünüzü düşürüyor. B grubu vitaminleri yönünden oldukça zengin. Lifli gıdalardan almanız gereken ihtiyacın yüzde 20’sini bir bardak bira karşılıyor. Bir büyük bardakta toplam 200 kalori bulunuyor.
 • 50 yaş üstünde oluşabilecek bunama gibi problemleri yüzde 42 oranında azaltıyor. Fakat eğer ağır içiciyseniz bu risk yine artıyor.
 • Dark biralar normal biradan daha fazla katarakt veya yaşla ilgili göz problemlerine karşı gözü koruyacak antioksidanlar içeriyor.

Bunlar araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerdir..Tabi bir çok site saolsunlar zararlarını anlatmışlar ama o zararlarından bir çoğu bence saçma..

Birde kötü yönlerini ele alalım.

Ayrıca bira içildiği anda ortaya çıkan fiziksel durumlar şunlardır.

 • kontrolsüzce kilo alındığı
 • düşünmeden anlamsızca konuştuğu
 • gereğinden fazla duygusallaşıldığı
 • araba süremediği
 • mantıklı düşünme yeteneklerini kaybettiklerinin
 • hiç bir konuda uzlaşamadıklarının
 • hata yaptıklarında, hatalarını asla kabullenmedikleri daha doğrusu yaşadıklarının farkında olmadıklarını biliyormuydunuz.

Bunları da biraz eleştirelim bakalım :)

Kontrolsüzce kilo alındığı konusunda evet göbek çıkartıyor :) Hatta halk arasında buna “Bira göbeği” de deniyor..Bende pek kilo aldırmasa da bir yarım daire oluşturmasına sebep oldu :)

Düşünmeden anlamsızca konuşturduğu konusunda karşıyım..İnsan beyni her zaman “insanın faydasına ” olan şeyleri düşünür ve öyle yapar..Bu nedenle çoğu zaman mantıklı düşünerek büyük hatalar yaparız..Oysa içimizden geldiği gibi davrandığımızda o şeyi kaybetmeyebiliriz..

Misal AŞK..Aşk konusunda belkide benim tek ilacım diyebilirim..Her ne kadar açık sözlü davransam da aşk konusunda klasik bir türk erkeği gibi çekingen olup sevgimi kolay kolay söyleyemiyorum nedense :) (Var mı içmeden adam gibi söyleyebilen :d )

Ama 2 bira attıktan sonra o beynimizdeki engeller kalkınca direk kalbimizle baş başa kalıp düşünmeden yani direk söylüyoruz..Ki bence bu anlamsızca olmayıp düşünüp söylediklerimizden daha anlamlı..

Gereğinden Fazla Duygusallaştırması..Bu konu bazen kötü bazense iyi diyebilirim..İnsan bu kadar büyük bir gezegende düşünen tek canlı olduğu için duygusal da olması gerekli..Tabi bu duygusallığı biz genel de “ayrıldıktan” sonra yaşasakta ve alkol bu nedenle bizim yaralarımızı deşse de normal zaman da sevgilinizle karşı karşıya oturup içtiğiniz iki biradan sonra ettiğiniz sohbeti başka hiçbir zaman edemezsiniz :) O an işte gerçek aşkın anıdır..

Araba süremediği konusunda ise yanlış yazmış bence :) Ki kolay kolay ayık gezen biri olmadığım halde alkolmetreye üflemediğim sürece kimse alkollü olduğumu anlamaz araba kullanırken..Ayrıca insan alkol alınca cesaretlenir derler ama ben aksine alkol alınca trafik kurallarına daha çok uyuyorum :)

Mantık konusunda ise alkol devamlı alınan birşey değildir..Yani mantık günlük hayatta bizim sadece “iş” hayatımızda işe yarıyan birşey olduğu için gecenin geç saatlerinde bir boka yaramamaktadır bence..Gece gece mantıklı düşünüp niye beynimizi yoralım ki? Bırakalım hayatı kendimizle baş başa kalalım :)

Hiç bir konuda uzlaşamadıkları ise bence saçma..İçen adam yalan söylemez..İçen adam dediğim gibi mantığını değil içindekileri söyler..Bu nedenle eğer bir insanla birşey yapıcaksanız önce gidip bir rakı masasında o işi konuşmanız gerekir..Ardından uzlaşırsınız..Sanırsam eski geleneklerimizde damat evlenmeden önce kayınbabasıyla oturup içermiş..O gün o masa da içinden geçenleri anlatırmış kızın babasına :)

Hata konusunda ise zaten artık ülkemiz içen insanı garipseyen bir yapıda değil..Yani biraz daha anlayışlı oldu ve sarhoş birini gördüklerin de “kafası iyi alttan alın” diyebilecek durumda.Bu nedenle çok fazla içip sapıtmadığınız sürece alkol kolay kolay hata yaptırmaz insana..Ha kafanız güzel olur eski sevgilinize ters bişey dersiniz o zaman bişey söyleyemem :)

Bira şişesinde durduğunda değil masa da sohbete meze olduğunda güzeldir..

Yazar: Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisliği okuyor.PHP-MYSQL,JQUERY,C Programlama dilleri ve Arayüz Tasarımı konusunda iddalı olup Wordpress'in büyük hayranlarından birisi..Ayrıca Aşka,Hayata ve Siyasete dair yazılar yazmakta.
Konuyla ilgili yorumlar
 1. Ya hacı biranın tek zararını gördüm her saat işetiyo adamı yaa :D

  • O konuda haklısın galiba :D Dün şenliklerde onun yüzünden rezil oldum :)

   • İşedim donlarıma deme :D

   • yok len :D dışarı çıktık :d

 2. En çok zararını yorumda belirtmişsiniz :) Tek kötü yanı o :D

 3. yalan bunlar içmeyin içki fln :P

  • Diyorum işte ben ettim siz etmeyin :)

 4. biranın tadı iğrenç! nası içiyosunuz onu anlamıyorum.p votka favorim onun da yararlarını söyler misin buna ihtiyacım var  :D :D

  • Vodka kolay ya :) Onuda yazarım bu hafta içerisinde bi gün.

 5. Makul ölçülerde bira ne kadar oluyor :D

  • Çakır keyf durumuna düşene kadar :) baktın hafif kafan güzel..Nesneleri tam olarak seçemiyorsun o zaman tamamdır :)

 6. Beyaz Abi Biranın Tek Tek Faydası var:D Aslında Fayda Demeyelimde Zararı Diyelim xD  Bira + = Ölüm :)

 7. Atasözü: "Atanın içkisi köpüklü kımız,arpa suyu (bira) içme dedi bir Kırgız"

 8. ya çok güzel yazmışsın Allah yardımcın olsun!!!!!

 9. En iyisi SARI CAPTAGON

 10. içen adam daima iyidir içmeyem adamla iş olmaz zaten içen adam hiç birşeyin lafını yapmaz matraktır kısacası… BİRASIZ HAYAT DÜŞÜNEMİYORUM… İÇELİM GÜZELLEŞELİM… KİM DEMİŞ Kİ SARHOŞLUK KÖTÜYMÜŞ DİYE OYSA Kİ BEN HERŞEYİMİ AYIKKEN KAYBETTİM…!

  • kardeşim nerdein hangi ildesin bilmiyorum ama nefessiz kalırım efessiz kalmam aynen katılıyorum sana

 11. Helal olsun sana hsn. Çok güzel bir laf ettin.

 12. Adam gibi ictikten sora sorun yoktur.serefe dostlarr

 13. arkadaşlar bira içince yüzüm kızarmaya başladı daha önce olmuyordu şimdi olmaya başladı neden acaba

  • mrb orhan bendede aynı sorun başladı vücutta bulunan aldh2 adlı bir enzimin eksikliginden yada kusurlu olmasından kaynaklanıyor vücud gittikçe alkolü kendinden uzaklaştırma kabiliyetini kaybediyor fazla alkol tuketmektende ortaya çıkıyor

 14. artı birde kalp atışlarım hızlanıyor??

 15. Abi babam her akşam içiyo.Çektirmediği eziyet kalmıyo bize mk.Nasıl bıraktırcaz onu da yazaydın eyiydi -.-

 16. bira günde 1 tane içsen iyi… yazılan yararlar %100 kanıtlanmıştır %5 alkolün günlük faydası isviçreli bilimadamlarınca araştırmalarla kanıtlanmıştır her türlü ulaşabilirsiniz bu araştırmalara.
  Tabi günde 1 bira içmek yerine yerini tutacak onlarca şey de vardır aslında ama ille de bira içecekseniz günde 1 kutu yeterlidir….

 17. BİRA İÇERKEN TELEFONU ARKADAŞINIZA VERİN

 18. biranın en büyük zararı 1 tane içtiğinde arından bir tane daha içme isteği doğurmasıdır. bu böyle 1 2 3 4 5 diye giden bir yoldur.. ama yinede içmek lazım iyidir hoşlaştırır. güzelleştirir :)

 19. ölçüsünü her kes bildikten sonra sorun yok:)))

 20. Biranin bukadar iyi oldugunu bilseydim hergun icerdim ))) simdik arkadas demiski bira cok faydali %100 kanitlanmis. Ozaman sana bi soru sorcam isvicreli yada ingiliz yada herhangibir avrupali kactane adam Gibi adam yada aile tanidin ;)?

  Hayatlari boyunca somuren ve simdik en dibe cakilan bi millet oldular. Kulturleride cabasi. Neyseki bira cok faydali bizim Gibi uyanik turklere yariyor ;)

  Icki faydali Falan degil. Aynaya bak gor. 2 ay alkol alma yuzun gozun parlar. Resmen milleti tesvik etmis )))) helal olsun.

 21. Biranın zararını görmedim yorumda belirtiğiniz gibi sadece lavabo ihtiyacı oluyor diğer türlü birşey olduğunu sanmıyorum çevremde genel içici olduğu için onlarda da bir yan etki göremediğim için zararı yok çek fondip gitsin :) :)

  • yan etkisi yok hiç bi alkolün.sadece nuri alço bu işi bilio acaip libido yükseltici.teker teker gelmesiniz de olur:))

 22. içkiye kızmam sigara içicisine kızdığım kadar.sigara içenler bir şekilde,yanındaki arkadaşın en az görünür halde gömleğinin yakasını kirde bırakıyor.denedim,sigaralı ortam simsiyah yaka,sigarasızda bu yok.alkollü içkiye de baştan şunu yazayım.ne kadar karşı çıkarsan o kadar içimine yardımcı olmuş olursun.gördüm,çocuğuna sigara iç ki erken ölesin diyenin çocukları genelde sigara bağımlısı olmuyor.alkollüye gelince,karşı isen,çocukları,gençleri düğünde toyda alkollü alması için,sigara için bir yere gönderdiniz mi?gönderdiyseniz hiç konuşmayınız bu konuda.aç karnına ve süratle içilenler çarpar ve zarar verir.yemekle birlikte alırsan bu kez kilo yapar.yavaş ve soğuk içilmeli bence.gülene,sastaşana,dış yaşama duyarlı olacaksan hele hiç içme.çok kontrollü biri isen ve olgun yaşlarda içtiysen,alkol sana zarar vermesine başladığında zaten yüz yaşına yaklaşmış olursan sağlıklı yaşamda yani.sorun niye olsun,ama çocukluk ve erken yaşta süratle sarılmak iyi olmaz.yasak koysan hiç olmaz.mayalı ekmek sana zarar verirse mayalı içki önden gitmez merak etme,ekmek mayalı herşeyden önce.kolalar az mı zararlı?asitli içeceklerdir hem.şeker oranı da oldukça fazla.eğer bir yerde saat boyu bekleyeceksem,bir bira bir saatte gidebilir hesabı yaptım.küflü yiyeceklerin,sağlıksız yiyeceklerin çok çeşitli hastalıklara yol açacağını düşünürüm.kuruyemişlerin mesela,etten dolayı ürünlerin,bozuk meyve ve sebzenin.alkollü bence çok sonra gelir.saydım işte.geriye ne kaldı?alkol kaldı.ama herşeyin aşırısı da bünyeye zarar verir.odur bence.

 23. birayı için için de telefonunuzu saklayın lütfen :) içip içip aramyın arkadaşlar. bn de yapyorum bazen çok tehlikeli vallaa. alkol almak bişey değil de küheylan kesiliyo insan. :) eski sevgiliyi aramalar sonra yeni sevgiliye yakalanmalar…

 24. en guzel kafa ayık kafa ,erkek adam kafasini uyusturmaz ,.alkolde esrar.eroin.gbi uyusturucu maddedr.

 25. bira bedava hamalık ama içmeden de olmuyor:)

 26. 70 kıloydum şimdi 110 kıloyum.. bıra dan dolayı… ee şimdi nasılş 70 olacam.. bırayıda b ırakamıyorum

 27. BEN YILLARDIR İÇERİM ZARARINIDA GÖRMEDİM Bİ OTURUŞTA EN AZ 9 BİRA İÇERİM İÇMEDİĞİM ZAMAN KAFAM ÇALIŞMIYO

  • dostum sen artık motor olmuşsun, yakıt olsun diye alıyorsun 9 tane birayı :)

 28. Güzel yorumlar hepsini okudum bari bende kendi fikrimi söylüyüm dedim fazla yazmıycam öncelikle içen adamdan zarar gelmez yamuk adam içse de içmese de yamuktur içki bahanedir. Güzel adam her yerde güzeldir. İçen adam rahattır sadece kendisine zararı vardır çok içerse eğer başka kimseye zararı yoktur içmeyip de mal olacağına iç hiç olmazsa bi anlamı olsun neyse lafı uzattıkça anlamsız la şıyorum herhalde beni anlayana da anlamayana da selamlar olsun

 29. Ne biri imiş be :) yararından çok zararı var. Yazınız için teşekkürler.

 30. Dede adlı kişinin yorumuna katılmıyorum.Kendisinden başkasına zararı yok demiş.ee peki adam çok içerse bide arabaya bınerse masum bırıne carptıgında öldürdüğünde ne olacak ? Bunları düşünmüyorsun değilmi.Sana diyecek laf bulamıyorum ruhsuz varlık

 31. arkadaş lar bira gerçekten fazla iç mediginiz sürece bişey yapmıyor ama tadını kaçırmaya başladımızda bende olanları söylüyorum:D Bacaklarım yavas yavas uyusuyor ve alkolü yükselttikçe yani bira sayısını kafam iyice gidiyor ve hiç durmadan gülerim yani herdakka deil ama genelde gülüp geçiilcek seyleri kafama takarım: bendeki etkileri bu arkadaslar nasıl… ayrıca bu alkolun dertleri unutturmasına bayılıyorum…

 32. Merhabalar ben eskiden çok sık içiciydim. Fakat şu an eskisi kadar içmiyorum. Arada bir içiyorum. Tamam mutlaka içkinin(alkolün) faydaları vardır. Fakat zararları faydasından daha çoktur. Ben demiyorum Kuran-ı Kerim diyor. Ben de azlta azalta tek tüke düşürdüm ama velakin fazla içmek gerçekten de boş yani… Tercih sizin:)))

 33. 1. BARDAK HOŞ SONRASI BOŞ…

 34. ben hergün icerim baba gitti ikizkardes gitti karim gitti cocugum gitti icmeyimmi simdi hergün 3 4 sise icerim serefe anasini sattayim bu 5 para etmeyen dünyanin almanyadan selam olsun hadi iyi geceler

 35. içen adam kendi halindedir keyifcidir kimseyede zararı olmaz g.touyle içenler hariç tabikide

 36. Depresyondayim en buyuk ilacim diyebilirim ofkenin son noktasinda beni hayellerime daldiriyor

  • Depresyon her insanın başına gelebilecek bir olay. Etken madde kişinin yine kendisi. Alkol anlık halüsilasyon ve beyni kandırmakla her seferinde kişinin gerçeklerden uzaklaşmasına sebebiyet veriyor. Birada bağımlılık yapan bi madde yoktur. Bagımlılık yapan şey Gerçeğe ve acıya dayanamama dürtüsünün o bahsedilen hayal alemine dahada çok yatkınlaştırması. Yaşadığımız yer dünya, uyutmayın kendinizi gerek yok ;)

 37. aslında kötü yanı bira alkoldur ve alkol haramdır.. boş konusmayın

 38. Allah canınız sıkıldıgında bira mı ıcın demıs bıze ? namaz kılın demıs.

  • Sanane lan ampul

 39. YA NE KADAR ÇOKMUŞ İNSANLARIN BİRAYLA İLGİLİ SÖYLEYECEKLERİ BEYAZ ARKADAŞ BİRDE EXTRA BİRA VAR BU DAHA DEHŞET BUNUN HAKKINDA KİMSE SANIRIM BİR YORUM İSTEMEMİŞ BARİ BUNUDA YAZ AYDINLATICI BİLGİLERİNİ PAYLAŞTIĞIN İÇİN HERKES ADINA TEŞEKKÜRLER..

 40. Dinimizin bize yasakladıgı her şeyde bir sebep var. Dini açıdan baktıgımızda farklı degerlendirebiliriz. İşin bide bilimsel boyutu var.

  biranın içinde alkol dışında da birçok zararlı madde vardır..

  1-) bir defa biranın içinde yoğun karbonhidrat vardır..kilo yapıcı özelliği diğer içki türlerine kıyasla daha fazladır..50’lik bir biradan gelen kaloriyi yakmak için ”2 saat hafif tempolu koşu yada 3 saat yüksek tempolu yürüyüş” yapılması gerekmektedir..

  2-) içinde yoğun miktarda sodyum(tuz) vardır..bu yüzden bira ‘yaşlılara ve ailesinde hipertansiyon öyküsü olan genç insanlara” önerilmez..

  3-) bunun dışında şerbetçi otunun yanması sonucu ortaya çıkan ve ”süper kanserojen” olarak tanımlanan nitrozamin biranın içinde çok fazla miktarda vardır..”fazla nitrozamin içerdiği” için fda tarafından piyasadan çekilen bazı ilaçlardan bile daha fazla nitrozamin vardır birada..

  4-) biranın içinde bir arpa proteini olan ve insan sindirim sistemi tarafından sindirilemeyerek bağırsaklardan kana karışan ve vücudu tahrip eden lizin proteini vardır..lizin proteinini sindirecek şekilde bir sindirim sistemi ve genetik yapı insanda mevcut değildir..sonuçta kanarya yada at değiliz..ana besinimiz arpa da değil..o yüzden arpanın içerdiği arpa proteinlerini sindiremiyoruz ve bu arpa proteinleri bağırsak duvarından kana geçiyorlar..büyük bir molekül olduğu için de bağışıklık sistemi tarafından ”düşman” olarak algılanıyor ve uzun süre bağışıklık sistemi mücadele ediyor arpa proteini lizin ile..sonuçta bu proteinle uğraşırken bağışıklık sistemi asıl görevlerini aksatıyor ve birçok hastalık ortaya çıkıyor..bu tehlike sadece bira için değil tüm tahıl ürünleri için sözkonusudur..

  5-) bunun dışında bir de pürin vardır birada..pürin ”ürik asit sentezini” arttırarak göbek tipi yağlanmaya,diyabete,kalp hastalıklarına,hipertansiyona,gut hastalığına ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırır..bu yüzden gut hastalarına ilk başta yasaklanan biradır..

  özetleyecek olursak;

  birayı ”saf bir içki” olan vodka ile kıyaslayalım :

  vodkanın içindeki zararlı maddeler : alkol…

  biranın içindeki zararlı maddeler : alkol,yüksek karbonhidrat içeriği,sodyum(tuz),nitrozamin,arpa proteini lizin,pürin…

  avrupa ülkelerinde sağlık bakanlıkları bira üreticileri ile görüşerek biranının içindeki bu ”extra zararlı maddeleri” çıkarttırmış yada miktarını azaltmıştır..ayrıca biranın karbonhidrat içeriği de azaltılarak kilo aldırma özelliği yüzde 40 oranında azaltılmış ve bira ”daha içilebilir bir içecek” haline getirilmiştir..

  Tabi bu durum birayı faydalı bir içececek değil, daha az zararlı bi hale getirmiştir :)

 41. 3 yıldır günde ortalama 4-5 bira içen biriyim şuan 5. biramı içiyorum bedenim aynı hiç değişmedi kilo falanda almıyorumda vermiyorumda , zararları ilk yorumlardaki gibi 9. 10. biralarımda milleti gecenin bi yarısı arayıp saçma sapan muhabbetlerim onun dışında bi zararını görmedim . İçmediğim günler antibiyotik vs kullandığım günler oluduğunda zaman geçmek bilmez insanlara konsantre olamam vs vs . Bence Yararlı için alkol ortamında tanıştığın insandan(insandan diyorum) zarar falan gelmez hatta iyi dostluk kurmakta yararları arasına yazılabilir :D

  • Hem icen hemde ara verip spor yapan birisiyim spora basladigim zaman oh iyiki birakmisim diyorum aldigim kilolari 4 ay yogun spor yaparak veriyorum ama yaz geliyor yazlikta agacin altinda bira icmenin tadinada doyum olmuyor sisenin yada bardagin yanindan suzulen su damlalari hafif ruzgar esintisi arkadaslarla muhabbet bu seferde iyiki var bu bira diyorum yaninda zaten pzvgi sigarasiz olmuyor ama birakip spor yapinca daha bir iyi sanki ama icincede kafa felaket calisiyor hizli kararlar pratik cvplar ickinin tabii ki zarari var hele su andaki turkiyenin durumumda cebe zarar bazen keske 1 2 birayla cakir keyfi olsam diyorsun ama ben sahsi kanimca yarari oldugunu dusunuyorum stresin tum hastaliklarin bas nedeni olarak gorursek icen kisi baya rahatlamis oluyor ve pek olaylari kafasina takmiyor benim nacizade tavsiyeme gelince icin ama bazi zamanlar ara verip sporunuzuda ihmal etmeyin saygilar cheers :)

 42. Tahsin sungur kardesim icki insanin kisiligini ortaya cikarir babandada kisilik sorunu var bence ickiyi biraktirmak yerine kisiligini duzeltmesine yardimci olun. Kesinlikle hakaret amacli soylemiyorum. Sevgiyle kalin. Yasasin alkolizm :)

 43. Tek yazacağım yorum;herşeyin fazlası zarar…….Kimseye zarar vermedikden sonra keyif benim keyif…

 44. GİDECEĞİMİZ YER MORG AÇ Bİ TUBORG !

 45. beni ilişkilere başlatanda biraydı ilişkilerimi bitiren şeyde bu oldu lakin yıllardır içtiğim tek içkidir içince de sağlam içerim tek bir zararlı yanı var ertesi gün verdiğinden fazlasını geri alması

 46. karaciyerde yağlanma yapar siroza kadar gider

 47. Bu biranın bi zararını unutmuşsun arkadasım eğer çok tüketilirse ishal yapıyor

 48. Usta demekki ben normaldegilm aq 7 madde bana uymuyor yaramaz cocuk

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 28.437 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.858 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.725 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.163 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.600 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.418 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.924 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.858 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.680 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.418 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.201 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.134 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.165 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.153 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.584 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.988 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.661 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 17.075 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım