Blog İsmi ve Slogan Seçimi

6 sene önce Beyazıt tarafından yazılmıştır.-53.967 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Son günlerde takip ettiğim bir çok blogculara ait ortamda gördüğüm kadarıyla slogan ve site içeriğiyle ilgili eksikler yer alıyor :) Biz de anarşik blog olarak anarşiklik duygularımızı ve fikirlerimizi kullanarak onlara tavsiyede bulunalım dedik :)

Blog ismi ve blog alan adıyla ilgili sıkıntılar.

Alıcağınız veya yazıcağınız blog isminin öncelikle ilgi çekici olmasına dikkat edin..Eğer kişisel adınızı veya isminizin benzer hallerini kullanmak istemiyorsanız yaratıcı-kısa ve özgün isimler kullanıp markalaştırmaya çalışın..

Misal anarschi kelimesi herhangi bir anlamı olmayan bir kelime fakat kullandıkça ve zaman geçtikçe bilinen bir kelime haline geldi.

Bu amaçla kendi sitenizin isminde bu tarz da kısa ve güzel isimler bulabilirsiniz..Yani ben bir antepli olarak bir blog açıcak olsam alıcağım ilk isim “balcankebabi.com” veya “bakdenez.com” olurdu :) Bakdenez yerel isimde maydonoz oluyor :)

Tabi bu isimleri alırken dikkat ettiğimiz nokta kendi fikirlerinizle paralel olmasıdır..Misal hayattan kopmuşsanız ve uyuşukluk damarlarınız tutmuşsa alın “uykucusirin.com” u koyun Uykucu şirinin logosunu yazın :)

Veya siyasi düşüncelerinizi yazıcağınız bir ortam varsa öyle gidip siyaset,blog gibi kelimelerin geçmesinden öte “koltuksevdasi.com” “birkomuresatilanoy.com” gibi siteler alabilir ve yazılarınız ona göre yazabilirsiniz..

Unutmayın google domain olarak tabi çıkmak istediğiniz kelimeye bakar ama önemli olan o değil..Sitenize giren kitlenin devamlılığıdır..Misal anarschi.com olarak google dan gelen çok az olmasına rağmen direk adres satırına girip yazan kitle daha fazla :)

Bloğunuz İçin Sloganlar

Bu aşamada biraz da kendinize özgü düşünceleri daha çok belirticek 2-5 kelime arası sözler bulmaya çalışın..Yani “Bir Anarşik Çocuk Günlüğü” tarzı daha önce kullanılmamış cümleler bulmaya çalışın :)

Misal “Ortadoğu ve balkanların en gereksiz günlüğü“…Veya “Bir halk kahramanın dar ağacındaki son sözleri” şeklinde biraz ütopik sözler kullanabilirsiniz :) Unutmayın çok kibar olursanız kaybeden siz olursunuz..Amaç kişisel ve size ait üslupsa bunu sloganınız da da yansıtmanız gerekmektedir.

Eğer aklınıza birşey gelmiyorsa açın ekşisözlüğü anlamlı fakat kullanılmayan sözcükleri kullanmaya çalışın :) Misal “Yeni Jenerasyon İnsan Irkı” tarzında bir blog da oldukça samimi cümleler kurulabilir :)

Veya okuduğunuz bölüme ait bir yaratıcı slogan bulabilirsiniz..Misal PHP-MYSQL konusunda uzman birinin kullandığı sabit “Bir programcının günlüğü” yerine..”Kodlar arasında kaybolmuş masum köylü” sloganı bence daha güzel durur :)

Tavsiye Ettiğim Blog Adları ve Sloganlar :)

 • Albasmadandonuvar.com (Giyim-Moda) – Al Basmadan Donu Var :) (Gayet güzel moda domaini bence :D ) Şarkısı bile var.
 • haydigelicelim.com (Alkolik Ortam :D ) -Haydi Gel İçelim (İçki ortamıyla ilgili manyak diyaloglar ve resimler konulabilir :D Bu proje sanırsam yakında yapıcam :D )
 • EslesemeyenHomologKromozom.Com (Kişisel) -Herkes eşini bulur biz ele mahkum :) (Anlamı her kromozom biriyle eşleşir ve bir insan dünyaya gelir ama eğer biriyle eşlemediyseniz ve aşk hayatınız yoksa buyrun size malzeme :D )
 • Kasarsirine.com :D (Tüm Şirineler Kaşar Çıkarsa? ) – (Aşk üzerine acıların,feryatların ve figanların cirit attığı bir blog)
 • buyumeyencocuk.com (Herkes büyür bir biz büyeyemeyiz) (Çocukken yapamadıklarınızı yapma zamanı :) )

Gibisinden isimler :) Tabi bunlar kafanızda fikir oluşsun diye yazdım..

Logo Seçimi

Logo seçimi oldukça önemli diyebilirim :)  Benim kuçu kuçular yani tavşancıklar tarzında internet üzerinde dağıtılan bir sürü icon bulabilirsiniz..Veya resmi iyi olan bir arkadaşınıza A4 kağıdı üzerinde bir maskot yaptırıp Fotoğraf makinası veya scanner aracılığıyla bilgisayara atıp kullanabilirsiniz :) (Yeni logomu öyle yaptırıyorum bitince anlarsınız :D )

Veya misal haydi gelin içelim dedik..Bu siteye en güzel logo..Koyarsınız oraya 70 liklerin serisini :) Görenin gözü gönlü açılır :) Yada elinde içki tutan taş gibi bi sarışın :)

Yukarıda fazla ciddi olarak değerlendirmemin sebebini açıklayarak son noktayı koymak istiyorum..Biz birer insanız..Evet kullandığımız şeyler robot olabilir ama o siteye giren sadece google örümcekleri değil insanlar olucaktır..Çevrenizdeki ve hedef kitlenizdeki insanlara ilginç gelebilecek şeyler her zaman dikkat çeker..

Örneğin bir içki sitesinde içki ortamındaki sohbet yerine alkolün içindeki değerleri verirseniz veya şişeleri tanıtırsanız o siteye bir giren 2 kez girmez :) Veya bir blog yazarı olarak kullandığımız uslup çok resmi olursa emin olun belli bir süreden sonra sıkılıcaktır okuyanlar..

Tamam teknoloji vs günlüklerinde tabi ki resmi kullanmak gerekebilir ama araya konulan bir kaç espri o yazının devamını okumanıza yeticektir..

İnsanlar düşünebilen varlıklardır ve hoşuna giden şeyleri isterler..Bilgisayarlar ise sadece bir robottur düşünemezler ve kavrayamazlar..O yüzden bir siteyi yaparken veya blogda yazarken bence en güzeli kişisel duygu ve düşüncelerdir..

Ayrıca korkmayın yazarken Düşünce Özgürlüğümüz var bu dünyada :) O kadar terör yandaşı site açık dururken sizin sitenize mi dava açıcaklar :)

Peki yazmak la elimize ne geçicek diye sorarsanız..Emin olun ben bugün yazmasam birşeyler çatlar ölürüm herhalde :) Nedeni ise içimizdekileri boşaltmaktır..Kafanızın içindeki o binlerce düşünceyi buraya aktararak kafanızı boşaltıp rahatlayabilirsiniz :) Ha takmayın kimse okumuyor filan gibisinde..Ben ilk yazdığım 6 ay boyunca tek ben ve birkaç arkadaşım okuyordu :) Sonrası işte burası..

Yazmaktan ve düşünmekten asla kaçmayın..Yazın ki bir yerlerde belki birilerinin yanlış düşüncelerini değiştirin..Veya siz o gelen eleştirilerde hatalarınızı anlayın…

Ve sakın bir siteyi reklam amacı veya para kazanma amacıyla açmayın..Onun yerine gidin başka siteler açın ama kişisel sitelerinizi asla para kazanmak amacıyla kullanmayın..Çünkü bir şekilde yolda gördüğünüz o reklam levhalarının yakanıza yapıştırıldığını düşünün..Veya evinizin bir camına o reklamı yapıştırdığınızı düşünün..Sizce nasıl olur?

Konuyla ilgili yorumlar
 1. beyaz abi çok güzel anlatmışsın , eline sağlık. isim ve slogan olayını çok daha iyi anladım. aslında bende böyle garip şeyler hoşuma gidiyor sanıyordum ama sanırım herkesin hoşuna giden bi şeymiş :)
  haydigelicelim.com gercekten 10 numara proje olur :)
  ac siteyi , herkes tanıssın kaynassın , yakın civardakiler toplanıp içsin , site üzerinden etkinlikleri paylaşılsın :d

 2. Güzel konuya değindin.

 3. Yeni Jenerasyon İnsan Irkı buna resmen bayıldım! =)) Kullanıyor mu bu bi yerde yoksa cukka yapayım mı canım? :D
  Üff ben de isim arayanlardandım.. =) Son anda Ayberk sınavlardan sonraya ertelemem gerektiğine inandırınca vazgeçtim bir süre bu blog sevdasından. Yani lanet olası bi isim bulamadım yahu! :D :D
   
  karpuzkabugu.com istiyordum bi ara :D

  • b*kboceği.com yada b*kbocesi.com u az düşünmemiştim bi aralar :D

 4. Pingback: Yeni Sloganımı Buldum. « OsmanKus.Com – Yeni Jenerasyon İnsan Irkı

 5. Hmm güzelmiş. Sağolasın. :P

  http://www.osmankus.com/blog/duyurular/yeni-sloga

 6. paylaşım için teşekkür ederiz

 7. Güzel bir yazı olmus bilgilendirici.

 8. Güzel bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 9. İsim bulmak zoooor…içime sinecek bir işim bulsam hemen yeni kişisel bir blog açarım en azından aklımdan geçenleri bir şekilde kaleme almış olurum..ilk blogum Değmesin yağlı boya gibi bir şey istiyorum hatta yardım dahi isteyebilirim bir de şöyle bir şey var ki blogumda blog adları içeren 4 yayın hazırlamış olmama rağmen halaa kendime özgün buldugum bir ad bulamadım ..çıkılır mi bu işin içinden ..bilmem :((

 10. Kaleminiz pek bi keskin, Güzel bir paylaşım, keyifle okudum.

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 28.480 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.869 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.734 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.171 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.609 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.447 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.933 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.869 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.686 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.447 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.206 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.142 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.168 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.154 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.589 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.993 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.670 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 17.091 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım