İçki Nedir? Neden İçilir?

6 sene önce Beyaz tarafından yazılmıştır.-7.513 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Öncelikle içki nedir sorusuna kısa olarak cevap vericek olursak su,süt gibi sıvı halde olan insanlar tarafından sıvı olarak tüketilen şeylere verilen genel isimdir..Fakat alkol üretildikten ve insanlar alkollü içkilerden kafaları güzel olduktan sonra bu içki kelimesi alkollü içecek anlamına gelmiştir..Bizde bu yazımızda alkollü içkileri işlemeyi düşünüyoruz..

İçki daha doğrusu Alkol insan sağlığına her ne kadar faydalı birşey olmasa da ruh sağlığına oldukça faydalı birşeydir..İnsanlar bazen kendilerini resetlemek isterler yada çektikleri sıkıntıları çözemeyince buna başvururlar..Dünyanın en güzel güzelliğidir kafa güzelliği..Her ne kadar dinimizce “günah” olsa da işlediğimiz o kadar günah arasından en düzenli yapılanıdır..

İçki Tüm kötülüklerin anası olarak hitap edilmiş olsa da biz analarımıza karşı oldukça saygılı birer insanlarız..Sonuçta bugün anamıza küfür eden birinin başına neler gelebileceği gibi bizde içkiden analarımızda gördüğümüz şefkati,yardımseverliği ve cömertliği görürüz.

Bu nedenle olsa ki dünden bugüne gerek atalarımız,gerek babalarımız gerekde eş-dostlarımız arasında hem iki lafın belini kırma hemde sorunları çözmek açısından vazgeçilmezdir.

Tarihini tam olarak bilmesem de ki buna hiç gerek yok sonuçda biz Türk milleti olarak birşeyin tarihini merak etmeyen birer insanlarız..Bu nedenle tarihten sadece hepimizin bildiği bir insanı örnek vererek açıklama kısmını geçmek istiyorum..

Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK..Bugün belkide Rakı’nın dünya standartlarında bir içki olmasının en büyük temsilcilerinden biridir..Hep demişimdir Atatürk hakkında bu ülke rakı masasında kurulmuştur diye..Her ne kadar dini inançları baskın arkadaşlar bu tezimi desteklemeselerde bana göre öyledir..

Atatürk gibi bir ulu kişilik eğer bu içkiyi oturup içiyorsa ve bu içki masasında ülke sorunları konuşulup çözülüyorsa demek ki bu meret tam olarak kötü birşey değil..Atatürk’ün sözleriyle neden içildiğine gelmek istiyorum..

vatandaşlarım…
buna rakı derler. vaktiyle padişahlar gizli içerlerdi.
ben açık içiyorum. siz de benimle beraber içiyorsunuz,
karşılıklı içiyoruz.
hepimiz eşitiz.
benim için rakı içer, şunu bunu yapar diyorlar.
ben bunların hepsini yaptım.
hepsi doğrudur. neticede unutmayın ki,
ben de sizin gibi insanım.
sizinkinden bir fazla değildir, yaptıklarım

İçki Neden İçilir?

İçki 3 Farklı nedenden dolayı içilir..Birincisi kutlama yemeklerinde yada davetlerinde kokteyl tarzı içkilerdir..Bunlar o daveti şereflendirmek nedeniyle içilir.”Şerefe” sözü bu toplu davetlerde kadehler kaldırarak söylenen bir sözdür..

2.Nedeni ise oturulan bir masa da bazen gerek kurumsal kimlikler gerekse insanların yapısı gereği sözler ciddidir..Bu ciddiliği ortadan kaldırmanın en güzel yoludur içki..Sessiz,sakin adamı bülbül eder masada..İnsanlar rakı masasında anlaşırlar..Bilinmeyen yönlerini o zaman ortaya dökerler aslında..Eskilerde bazı yerlerde gelenek olarak kız babası,kızıyla evlenecek damat adayını önce rakı masasında test edermiş..Bu nedenle rakı insanının o masaya içini dökmesine neden olur..Bunu 3.Nedendeki gibi dertten tasadan öte içimize kapanmış normal duyguları ortaya dökmede kullanırız..

3.Neden ise hepimizin en çok kullandığı nedenlerden biridir..Dert-Sıkıntı gibi konuları çözememiz nedeniyle içeriz..Öyle birşeydir ki o an o içki şişesine sıkıca sarılmak istersiniz..

İçki dertlerimizi nasıl mı çözer? Oturursunuz bir masaya açarsınız bir büyük..İlk başta anlatamazsınız içinizdekileri,susarsınız bir süre..Ardından yudumladıkça o mereti içinizdeki dertler dökülmeye başlar..İçinize attığınız,kafanızı siken duygular bir anda masaya yatırılır..Karşı tarafın kafası çakır keyfse size “siktir et ya salla” diyerek aslında ne kadar gereksiz şeylere kafa yorduğunuz anlayıp o dertten sıkıntıdan bir an da olsa uzak kalırsınız..

Tabi bu içki tadında,beyefendiliğinizi bozmuyacak şekilde içilmelidir..Ayyaşlık yapıp sağa,sola zarar veren içki bizim içtiğimiz değildir..Biz rakıyı içimizdeki dertleri-tasaları çözmek için kullanırız..Başkasına saygısızlık yapmaya değil.

Bana içki ne kazandırdı?

Bu soruyu çok sorarlar..”Niye bu kadar çok içiyorsun” diye..Bende klasik cevabımdır “Bendeki dert sende olsa marmara denizini rakı sanar hortum bağlarsın” diyorum..

Evet aslında sebebide biraz ayıkken yaptığım şeyler..İnsan kafası ayıkken bazı şeyleri çok rahat yapar..Herkes bunu sarhoşken der ama sarhoşken içindeki gerçek duygular aktif olduğundan kafasındaki tilkiler o an kafayı bulup susar..Ayıkken yaptığım o kadar çok hatanın nedenidir “Alkol“..Misal bu yazı yazmadan önceki 3 gün boyunca içtim..Ayılmadım halen ama içtim..Çünkü içimdeki okul dertleri,aşk dertleri ve diğer ailevi dertleri unutabildiğim iki yer var birisi uyku birisi de işte rakı masası..

Derler ki insanı insan yapan çektiği sıkıntılardır..Ama insan boyundan büyük sıkıntıları olursa ya ötenazi yapar kendisine yada içer..EE madem Allah’ın verdiği canı Allah alır sadece o zaman napalım? Peygamber değiliz ki o kadar sabrımız olsun..Sıradan bir kuluz biz içmeyelim de kim içsin?

İçkinin kazandırdıklarına gelirse..Ben çoğu çıktığım insanı gerçekten sevdiğimi içki masasında anladım..Bazen 1-2 senelik çıktıklarımı sarhoş olunca nasıl unuttuğumu rakı masasındaki dostlarım bilir..Yada söylemediğim içimdeki tüm duyguları o cesaretle söyleyip şu anda kaybetmiş olduğum nice insanı şu an kazanmışımdır..

Yada en basitinden herkesin çalışıp girdiği sınavı unutup rakı masasından gelen telefonla kalkıp sınava gittiğimde 100 alıp herkesin “oha lan nasıl aldın” dediğinde cevabımdır içki..

İçki sevdiğim kızı en çok nefret ettiğim zamanda,boğazımdaki nefret duygularını temizleyen ve bana “al lan sana aşk” diyen harika birşeydir..

Kurtlar Vadisinde Tilki Andrei’nin dediği  “Ben iki kadeh vodka içmediğim insanla düşman olmam” sözü gibi nice düşmanlarımı dost,nice dostlarımı düşman bildiğim bir hazır sudur aslında..

Derler ki içki çok günah..Ama şunu bilirim ki ben en çok kafam güzelken Allah’a dua etmişimdir..Ve bilirim ki o dualarım ayıkken menfaatlerim için ettiğim dualardan daha gerçekcidir..

Sevdiğime göstermelik ağlamalarımdan daha gerçektir içerken dökülen gözyaşlarım..O gözyaşları için dökülmüştür kalbimden akan kanlar..

Yoktur çaresi dilimden dökülecek sözlerin,kalbimden akan kanların..Bir tek o durdurur ismini anınca “günah” dedikleri şey..

—-

Sözlerimi yine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkle ilgili bir hikayeyle bitirmek istiyorum..

“cumbada oturuyor mustafa kemal.
sevmez fazla yemeği.
leblebivar yine önünde…
garson titriyor. çünkü çocuk rum.
sesleniyor gazi, şefkatli bir ses tonuyla…
“vre dimitri” diyor, “gel bakayım.”
çocuk, “buyur pasam” diyor, ş’lere dili dönmeyen, kırık dökük
türkçe’siyle.
“sizin kosti” diyor… işgal sırasında izmir’e gelen yunan kralı
konstantin’i kastederek… sizin kosti, geldi mi buraya?
geldi pasam…
oturdu mu bu masaya?
oturdu pasam.
güneş batarken rakıiçti mi?
içmedi pasam.
eee!! o zaman sormadın mı çocuk, ne halt etmeye almış izmir’i?”

Yazar: Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisliği okuyor.PHP-MYSQL,JQUERY,C Programlama dilleri ve Arayüz Tasarımı konusunda iddalı olup Wordpress'in büyük hayranlarından birisi..Ayrıca Aşka,Hayata ve Siyasete dair yazılar yazmakta.
Konuyla ilgili yorumlar
 1. ne derdin var lan :)

 2. İlk kısımdaki Atatürk sözü gerçekse, doğru demiş hepimiz insanız. Ama, içince dertlerin unutulduğu konusuna taö katılmıyorum, çünkü, içmiş halde o derdi unutursun ama dert çözülmez ki. Ayrıca, aile kurduğunda çoluk çocuğun rızkını içkiye vermek hiç hoş değil bence. Günah konusuna gelince sanırım Bakara suresinin bir ayetiydi. İçkinin iyi yanı da var ancak kötü yanı daha çoktur diye. Bu arada o içkiyi nasıl içiyosunuz öyle ya, iğrenç tadı var.

 3. içki zevk veya kederden içilir.

  ben neden içiyorum? ya keyfimden ya tribe giriyorum kızı düşünürken.

  neden cigara içiyorum? keyfimden çünkü içilmeden yaşanmaz . kafasını yaşıcaksın. .d .d bu yorumu onaylıcanmı .d

 4. *Neden içiyorsun ?
  -Dertlerim var ?
  *İçince geçiyor mu ?
  -Geçmediği İçin İçiyorum ?

  Bir filmden kesit :))

 5. içkinin kötü bir şey olduğunu düşünürdüm….ama bu yazıyla fikrim değişti neden diye sorarsanız insan alkol sigara gibi maddelerin sık sık kurbanı olur örneğin bir adam çok dertli ve çok içmiş bu olum onun konuştuğu şeyleri tekrar tekrar dile getirmesine sebep olur…sabahleyin kalkınca içkiliyken yaptığı şeyleri genellikle hatırlamaz…bazen intihara kalkışır …sürekli ağlar…bu sebepler onun sevdiği kişilerin de pisikioljik sorun yaşamalarına meydan verir ama bunun ruh sağlığımızı olumlu yönden etkilemesi iç açıcı bir durumdur…

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 28.493 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.869 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.738 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.172 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.609 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.453 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.937 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.869 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.686 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.453 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.210 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.142 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.168 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.155 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.591 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.995 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.673 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 17.100 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım