Şehir Efsaneleri :)

6 sene önce Beyaz tarafından yazılmıştır.-3.435 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Hepimizin günlük hayatta duyduğu bir konuyu ele almak istiyorum :) Bu şehir efsaneleri öyle bir durumdur ki öyle bir olay olmamasına rağmen halk tarafından uydurulmuş ve benimsenmiş..Dilden dile,yöreden yöreye zıplamış fakat o yöreye özgü biçimlenmiştir..

Günlük hayatta en çok karşılaştığım (bir erkek olarak) klasik lise mevzusudur..

Olay şudur :Genelevin müdürü bizim lisenin müdürünü aramış ya siz bırakın yada biz bırakın” demiş..Bu şehir efsanesi daha doğrusu yalanı tüm liseler için geçerlidir :) Genel de o şehrin kaşarlarla dolu liseleri için söylense de her şehirde bütünleşmiş bazı liseler vardır :)

Öyle olaylardır ki bunlar dilden dile atlarken kimse çıkıpta demez ki “olm sen inanma bunlara” diye..

Bu şehir efsanelerini genellikle annem takip ettiği ve her sabah bana bunlardan bir tane anlatıp “Dikkat et” demesi üzerine yazıyorum :)

Öyle birşey ki bir şehirde dingilin birisi bir suç işler biriside gelir cezasını verir.Ama saolsun ayaklı gazetelerden dolaşa dolaşa olay şu şekilde olur “Gencin birisi gece evine gelirken arabayla önünü kesip kafasını kesip arabayı kaçırmışlar“..

Olaya bak :) Bu olay olmuş olabilir ama benim başıma da gelecek diye bir kural yok :)

Fakat bu şehir efsanelerinin en sevdiğim tarafı cemaat yurtlarında oluyor :) (Şimdi olm senin gibi alkoliğin cemaatte ne işi var derseniz 7 sene dersanelerinde okudum ve yurtlarında kaldım :D )

Gece saat 2-3 civarı belletmenler gider ve oda sizindir..Herkes sabah erken daha doğrusu sabah namazına kalkıcaklarını bildikleri için erkenden uyumaya çalışırlar..Fakat benim gibi gereksizler uyumadıkları için ortaya bir laf atar..

Olm burada 2 sene önce gencin birisi gece uyurken cinleri görmüş” gibisinden salak saçma bir konudur..Fakat öyle birşeydir ki o sırada alt katta uyumaya hazırlanan çocuk bir anda o “cin” kelimesini duyar ve o geceki uykusundan olur :)

Şıracıya bozacı gerek hesabı hemen gereksizlerden biri daha atlar ve der ki “bende duydum..Hatta çocuk gece kendi kendisini boğmuş..Ama olayı kimseye anlatmamışlar..Benim abimlerle aynı dönemmiş o anlattı” der ve sohbet tamamen bir şehir efsanesine döner :)

Daha önce yazmıştım şu kantır şifresi konusunda da bahsettim genelde tüm türkiye genelinde benzerdir o şifreler diye..İşte bu şehir efsaneleri de Güzel ülkemizin her köşesinde dallanmış budaklanmıştır :)

Genelde bu şehir efsaneleri bir doğal felaketten sonra ortaya çıkar ve bilimden uzak halkımız için tam bir “şehir efsanesi” kaynağıdır..Özellikle depremlerden sonra kurgulanan şehir efsanelerini hepimiz duymuşuzdur..

İşte çocuğun birisine cinler yardım etmiş çocuk 5 gün enkaz altında kalmışmışta yada Askerin birisi Kuran-ı Kerim’i yırtmışta Gölcük depremi o yüzden olmuşta..Vs vs ..Bunlar ve benzeri şehir efsaneleri dilden dile ne yazık ki dolaşmaktadır :)

İşte bende sizin için birkaç komik şehir efsanesi daha doğrusu bildiğiniz ama tekrar hatırlamak istediğim o efsaneleri topladım :)

 • bir yurdum universitesinde ögrenciler, bir sınavda yalnızca “nicin” sorusuyla kar$ıla$ırlar. iclerinden biri cunku yazip birakir ve tahmin edebilebilecegi uzre bu cevabi veren ogrenci sınavdan tam not alır.
 • bir universitemizde simdi hatirlayamadigim bir dersin sinavina giren ogrenciler bir de ne gorsunler sinavda sadece tek bir soru var: “risk nedir?”
  herkes kasar kendini yazar, ugrasir bir kisi ise kagida sadece su cumleyi yazar: “risk budur” ve sonuclar aciklandiginda tahmin edebileceginiz gibi o kisi 100 almistir. bir sonraki sinavda yine ayni soru sorulur. tabii butun sinif “risk budur” yazar ve kagidi bos verir. ilk sinavda 100 alan kisi haric herkes 100 almistir o kisi ise 0 almistir, gider profesorle konusur sorar:
  – hocam herkesle ayni cevabi vermisim ben niye 0 aldim
  – ayni riski iki defa almak aptalliktir.
 • felsefeci sınav yapmak için sınava gelir ve, ” şu sandalyenin aslında olmadığını bana ispatlayın” der. herkes kağıda kaleme sarılıp, kasmaya başlar. yalnız bir tanesi hemen bişeyler yazıp kağıdı hocaya verir ve çıkar. sınav sonuçları açıklanır, hemen çıkan öğrenci tam not almıştır. herkes şaşkınlık içinde elemanın ne yazdığını öğrenmek ister. “yalnızca iki kelime” der, “hangi sandalye?”
 • efenim olay izmir’de belediye otobusunde gecmekteymis. elemanin teki otobuste bos yer bulup oturur. sonraki durakta da eli bastonlu yasli bi amca gelir. eleman killigina yasli adama yer vermez. adam da elemanin oturdugu koltugun yanina gelir ve ayakta elemanin yer vermesini bekler. fakat eleman inatla yerini vermez.adamcagizin da bastonu otobus hareket ettikçe bir o tarafa bir bu tarafa kayiyor. eleman da dayanamamis ve yasli amcaya “amca bastonun ucuna lastik takarsan kaymaz” der. ihtiyar soyle bir bakar ve sonra “o lastigi zamaninda baban taksaydi simdi sen olmazdin, ben de orda oturuyo olurdum” der, butun otobus kopar.
 • bir inşaatın önünden geçen kahramanımızın ayakkabısına kum dolar. bunun üzerine, yakındaki bir elektrik direğine tek eli ile yaslanan kahramanımız diğer eli ile de hareketli bir şekilde ayakkabısını sallarken, onu elektrik çarptığını zanneden bir işçi, küreği tuttuğu gibi, tam arkadan kahramanımızın koluna bütün gücüyle vurur. neye uğradığını anlayamayan ve bir anda büyük bir acı yaşayan kahramanımızın kolu 2-3 yerden birden kırılır.

Gibisinden bir çok hikaye anlatılır :)

Tabi bunları mail adreslerimizden her gün okuruz..Son günlerde sanırsam popüler olan “Mimar Sinan” konulu mailler :) Öyle efsanelerdir ki forwardlayan forwardlayana :)

Bir zamanlar msn paralı olacakmış,daha sonra facebook gündeme gelince facebook paralı olacakmış gibisinden dolaşan şehir efsanesi mailleri,ardından bilmem ne matematik hocası adı altında dolaşan microsoft para dağıtıyormuş şehir efsanelerini çoğumuz okumuşuzdur :)

O değil de merak ettiğim şey bu efsanelere inanan var mı aranızda? Varsa söylesin valla dalga geçmiycem :)

Yazar: Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisliği okuyor.PHP-MYSQL,JQUERY,C Programlama dilleri ve Arayüz Tasarımı konusunda iddalı olup Wordpress'in büyük hayranlarından birisi..Ayrıca Aşka,Hayata ve Siyasete dair yazılar yazmakta.
Konuyla ilgili yorumlar
 1. Çok uzun bir yazı sınava gitmem gerekli Beyaz kardeşim, ama şu cemaat yurtlarındaki olay a katılıyorum. Orda kaldım gelince devam edicem :)

 2. yukardaki yazan arkadaşı (ibrahimi) cinler kaçırmış. 4gündür gelmesini bekliyoruz. dediklerine göre gelen maili 10 kişiye yollamamış.

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 28.494 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.870 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.738 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.172 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.609 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.453 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.937 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.870 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.686 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.453 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.212 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.142 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.168 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.155 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.591 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.995 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.673 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 17.101 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım