Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

6 sene önce Beyaz tarafından yazılmıştır.-172.146 Okunma
anasayfa
anasayfa
anasayfa

Bu yazımı Twitter kullanmaya çalışan ama Türkçe özelliği henüz tam olarak yayınlanmadığı için sorun çeken birkaç arkadaşım için hazırladım..Facebookda ortamın soğuması nedeniyle Twitter’a göç eden Türk Halkı henüz tam keşfedemese de aktif olarak kullandığım bir sistemi Arkadaşlara anlatmak istiyorum..

Öncelikle üye olacağınız zaman kullanıcı isminize dikkat edin..Çünkü bir çok yerde kullanıcı isminizle görüneceksiniz..Name-Surname gibi değerler sadece kişisel sayfanızda yer alıcaktır..

Twitter; kısaca kısa kısa anlık düşüncelerinizi bildirmeye yarıyan,140 karakter limitli facebook’a göre çok daha aktif bir ortamdır..Facebook’un Ne düşünüyorsunuz sorusuna karşılık burada Ne yapıyorsunuz sorusu karşınıza gelmektedir..

Kısaca en çok kullanılan kelimeleri belirtmek gerekirse;

Tweet: What’s happening yani ne  yapıyorsunuz bölümüne yazdığınız her bir yazıya denir..

Follower: Takipçi demektir..Followers bölümünde sizi takip eden kişileri görebilirsiniz.

Following: Takip ettiklerinizdir..Bu bölümde ise sizin follow yani takip et dediğiniz kişiler görünmektedir.

Mention: Eğer herhangi bir twit’inizi birine göndermek istiyorsanız @kullaniciismi şeklinde yazarsanız mention olur..Bu da panelizdeki mention bölümünde görünür..Örneğin twitter da benimle sohbet etmek istiyorsanız @anarschi naber lan yazarsanız ben mention bölümünde twit’inizi görebilirim..Ayrıca bunu herhangi bir twit in altındaki reply butonuna basıp da kullanabilirsiniz.Bir şekilde twit cevap vermek yada sohbet kurmaktır.

Retweets: Yani başkasının yayınladığı tweet hoşunuza gitmişse ise tweet in altındaki retweet butonuna basarak arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz..Yazıyı kopyalayıp kendiniz tekrar yazmanız biraz tweet çalma olayına girdiği için retweet iyidir her zaman :)

Trends: Adı üstünde trend yani twitter de o an en çok konuşulan konuları göstermektedir..Örneğin dün Eurovision Şarkısı  belirlenince Yüksek Sadakat muhabbeti fazla geçtiğinden Yüksek Sadakat trend oldu..Trend o kelimenin birden fazla kişinin yazma çokluğuna göre anlık değişir..Trend kelimeye tıkladığınız anda ise o kelimeyle ilgili başkalarının yazdıkları tweetler anlık olarak en son yazılandan aşağı doğru sıralanır..Top tweet ise o konuyla ilgili yazılan en iyi tweet in çok fazla kişi tarafından retweet edilmesiyle oluşur..Promoted Tweet ise bir çeşit reklamdır.

 

Örneğin yukarıdaki What’s Happening bölümüne yazdığınız bir tweet anlık olarak sizi takip eden tüm arkadaşlarınızın ana sayfasında görünecektir..Fakat mention yaptığınızda eğer arkadaşınız o kişiyide takip ediyorsa anasayfasında  görünür..Fakat arkadaşınız o kişiyi takip etmiyorsa mention olarak yazdığınız tweet’iniz arkadaşınızın wall’inde görünmez..

Unutmayın burada eğer profiliniz public ise herşey twitter kullanıcısı olmasa dahi arkadaşlarınız tarafından görünebilir..Fakat twitter olarak büyük bir çoğunluğu public yani herkese açık twitter kullanmaktadır..

Kişisel sayfanız yani yazdığınız tüm tweetler ise profile yazılan bölümden ulaşabilirsiniz..Yada twitter.com/kullaniciadi şeklinde ulaşabilirsiniz.

Profil Düzenleme bölümünden isminizi,kullanıcı adınızı,bulunduğunuz yeri,site adresinizi ve kısa kişisel bilginizi istediğiniz an düzeltebilirsiniz..Ayrıca küçük bir profil resmi de kullanabilirsiniz..

Tasarım yani Design bölümünden ise kendi kişisel ana sayfanızı ve arkadaşlarınız tarafından görünecek kişisel profilinizi tasarlayabilirsiniz.Genel olarak hazır şablonları kullanabilirsiniz..Yada hoşunuza giden boyutu yüksek olmayan bir arkaplan kullanabilirsiniz..Tile özelliği arkaplanın küçük gelmesi halinde tekrarlaması demektir :)

Yukarıdaki bahsettiğim gibi account yani hesap bölümünden Protect Tweets demeniz halinde sadece sizi takip edenler tweetlerinizi görebilir..Ve yeni takipçilerinizi ise sizin onaylamanız gerekmektedir.

Yeni başlıyanlar için birkaç öneri:

Her gördüğünüz kişiyi follow yapmak zorunda değilsiniz..Bazen en sevdiğiniz sanatçıların saçma sapan tweetleri yüzünden girip unfollow yapmak zorunda kalabilirsiniz :)

Eğer dini yönleriniz ağır basmıyorsa @allahcc yi takip edebilirsiniz..Yada eski sevgili depresifi birisi iseniz @istiklalakarsu yada küfürde sınır tanımam diyorsanız @kutupzencisi yada gündeme istinaden tepkileri ölçmek isterseniz de @cerilevisi mutlaka takip edin..Eğer banada kanınız kaynadıysa @anarschi adresinden beni takip edebilirsiniz :)

Facebooktan twittera geçmişseniz eğer illa güzel sözler yada birilerinin beğenisi beklemek zorunda hissetmeyin..Aklınıza gelen bir sözü,hoşunuza giden herhangi bir videoyu yada koptuğunuz bir resmi anında twitterda paylaşabilirsiniz..

Bazen kafanız güzelken bile yazdığınız en saçma tweet,oturup düşündüğünüz tweetlerden katça fazla retweet edilebilir..Fakat retweet beğen-paylaş gibi birşey değildir :)

Twitter’ı Alternatif Yerlerden Nasıl Kullanabilirim?

Eringeçlikte sınır tanımaz bir millet olduğumuz için Twitter applicationları yani uygulamalarını cep telefonlarınızdan,ipad yada diğer internet sağlayıcılarınızdan kolaylıkla kullanabilirsiniz..

Cep telefonlarınız için Snaptu yada mobile.twitter.com‘u kullanabilirsiniz..Snaptu tercihimdir :)

Tweetdeck gibi masaüstü uygulamaları yada Echofon gibi Firefox eklentileriyle de kullanabilirsiniz..

Ayrıca WordPress sitelerinizde Twitter Tools Aracılığıyla da blog panellerinizden Twitter güncellemeleri yapabilir,yeni yazılarınızı twitter da paylaşayabilirsiniz..

Twitter için Ek Araçlar:

Twitter’ın tek kısıtlaması olan 140 karakter nedeniyle bir çok yardımcı uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır..

İlk olarak twitter’a resim yükleme özelliği olmadığı için buna ek olarak açılan Twitpic sitesi sayesinde fotoğraflarınızı kolaylıkla yükleyip twitleyebilirsiniz..

Paylaşmak istediğiniz ve bunu yorumlamak istediğiniz uzun linkler içinse link kısaltma sistemleri yani bit.ly,goo.gl gibi link kısaltma sitelerini kullanabilirsiniz.

—–

Twitter’ın her ne kadar sosyo-kültürel amacını Eski Sevgili muhabbetine çevirsek de bir çok şirketi,kurumu yada kişiyi kolaylıkla bulup takip edebilirsiniz.Örneğin yaklaşamadığınız yada “olm oha ya buna nasıl ulaşırım ben” dediğiniz herhangi bir ünlüye mention çakmanız yeterlidir :)

Eğer takip ettiğiniz kişileri gruplandırmak istiyorsanız da list özelliğinden listeler yapıp takip ettiğiniz kişiler yada takip etmeden de o kişileri kolaylıkla ulaşmak için listeler oluşturabilirsiniz :)

İyi twitlemeler :) İyi cıvıldamalar (Tweet in türkçesi cıvıldamakmışta :D ) :)

Yazar: Hakkında Bilgi
Bilgisayar Mühendisliği okuyor.PHP-MYSQL,JQUERY,C Programlama dilleri ve Arayüz Tasarımı konusunda iddalı olup Wordpress'in büyük hayranlarından birisi..Ayrıca Aşka,Hayata ve Siyasete dair yazılar yazmakta.
Konuyla ilgili yorumlar
 1. Güzel bir Türkçeleştirmek olmuş. Klavyenize sağlık:)

 2. Bu hash tag lar ne işe yaryor acaba?

  • hashtag dediğin şey sanırsam # başlıyan iletiler..bu iletiler eski twitter alışkanlığı diyebilirim :) eskiden trendlere sokmak için herkes o kelimeyi #trend şeklinde yazıyordu.şimdi her ne kadar twitter kendisi otomatik anlasa da bazı sosyal olaylarda yine # yani hash tag ler kullanılıyor..

 3. acıklamalarınızdan epeyce bilgilendim tesekkurler..

 4. twıtter da bırsıne engelledıgımızde o engelı nasıl kaldırabılırız yardımcı olur musunuz?

 5. beni takip edenleri silmek istiyorum yani takip etmesini istemiyorum biri beni takip ederken izin istegi gelsin .. nasıl yapıcam bunu yardımcı olurmusunuz?

 6. twitter acip acmamak konusunda kararsizim , ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

  • bence açmalısın çok zevkli birşey bende yeni açtım ama hemen kavradım)))

 7. öncelikle yazı oldukça detaylı ve güzel olmuş, ama What’s happening Ne yapıyorsunuz değil Neler oluyor :)

 8. ben birini takip ediyorum ama o beni takip etmiyor diye mesaj atamıyorum bunu nasıl yapacam bilemiyorum….

 9. harika ya inanamiyacaksanız

 10. bilgilerinizden faydalandık, elinize sağlık …

 11. Ben pek anlamadım ama güzel eline sağlık.

 12. Twetterde bir kişi ile konuşulurmu? nasıl?

 13. ünlüye yazıyorum fakat duvarında yazdıklarım görünmüyor. ünlü birisinin duvarında yazdıklarımın görünmesi için napmalıyım, beni eklemesi şart mı ?

 14. Çok güzel ve eğlenceli anlatmışsınız…teşekkürleer

 15. Tandigimizisimlerıggörüyoruz eklememiz için çıkıyor isimleri kendiliğinden. Bu tesadüf nasıl oluyor.

 16. acık sderasder

 17. ama koun iskuom acık yaptin annem

 18. Twitter daki telefon numarasını bildiğimiz ama kullanıcı adını bilmediğimiz bir kişiyi nasıl buluruz ? Söyler misin ?

Bir Cevap Yazın

hqdefault

” Gül Bahçesi “

İzlenme: 28.471 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.865 Kere

Birsen Tezer – Boşver (2013)

İzlenme: 9.729 Kere

Toygar Işıklı – Nergis

İzlenme: 6.170 Kere

Göksel – Yalnız Kuş

İzlenme: 6.607 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.439 Kere
adszgttnj6

2 Dakikada Türkiye

İzlenme: 5.930 Kere
maxresdefault

Karadeniz’den Gelen Ses

İzlenme: 4.865 Kere

Senden Vazgeçiyorum

İzlenme: 8.684 Kere
(V?DEO) Recep ?vedik 4 Fragman? Recep ?vedik 4'ün Fragman? Yay?nland? (HD)-Haberegider.com

Recep İvedik 4

İzlenme: 8.439 Kere

3 Idiots – 3 Ahmak

İzlenme: 7.202 Kere

Sağsalim Filmi

İzlenme: 7.139 Kere

Veda – Atatürk’ün Hayatı

İzlenme: 8.166 Kere

Entelkoy Efekoy’e Karsi

İzlenme: 6.153 Kere
fetih1453vi1ba9e7fe1b722509by[1]
wpid-wp-1397577289147.jpeg

Senior Web Developer

İzlenme: 3.587 Kere

Bari sizinle karıya da gelsin

İzlenme: 6.992 Kere

Büt’e mi kalmışız?

İzlenme: 13.664 Kere

Bütsüz mü geçmiş?

İzlenme: 17.082 Kere

anarschi.com © 2007-2012 | anarşik çocuk

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz. domain sorgula

Powered-Designed and Fucked By Beyazıt K.

PS-CSS-WP-WODKA = Gene Gri V2

granit küp taş bergama granit gaziantep oto kiralama peypi gaziantep web tasarım